Czym jest eksploracja danych, inny sposób patrzenia na świat? Poznajmy definicję, przypadki, proces, obszary zastosowań i przyszłe możliwości rozwoju eksploracji danych.


Zapewne każdy z nas choć raz spotkał się z sytuacją, w której spóźnił się na ostatni autobus lub metro i późnym wieczorem wziął taksówkę do domu. Dawno temu w Seulu w Korei Południowej zaczęto kursować nocnymi autobusami, aby ludzie mogli w późnych godzinach nocnych korzystać z transportu publicznego zamiast taksówek. O trasie autobusów nocnych ustalono na podstawie danych o natężeniu ruchu na głównych stacjach metra i dworcach autobusowych. Dodatkowo, szukając książek w internetowym centrum handlowym, możesz natknąć się na „produkty, które oglądali także klienci, którzy oglądali ten produkt” oraz „spersonalizowane polecane książki”. W ten sposób technologia eksploracji danych jest głęboko osadzona w naszym życiu. Obecnie technologia eksploracji danych jest stosowana w różnych dziedzinach, takich jak transport publiczny, centra handlowe online, wyszukiwarki internetowe, usługi sieci społecznościowych i branża finansowa. Eksploracja danych odnosi się do procesu przetwarzania i przetwarzania danych w celu uzyskania znaczących wniosków w oparciu o teorię statystyczną i moc obliczeniową komputera. Jakie zmiany wniesie eksploracja danych w nasze życie?

Dane są produktem procesu przetwarzania świata i przekształcania go w formę łatwiejszą dla nas do zobaczenia. Dane mogą występować w dowolnej formie, np. danych tekstowych w języku pisanym, danych fotograficznych, a także głosu i obrazu. Połączono eksplorację, czyli „kopać” i dane, w wyniku czego powstał termin eksploracja danych. Celem eksploracji danych jest znalezienie relacji i wzorców przy użyciu danych. Eksploracja danych jest dziedziną inżynierii przemysłowej i dobrze odzwierciedla istotę inżynierii przemysłowej, która polega na analizie charakterystyki konkretnego obiektu za pomocą metod statystycznych i inżynierii komputerowej.

Dane tekstowe można uzyskać poprzez posty użytkowników w sieciach społecznościowych, a dane liczbowe można uzyskać poprzez zmiany cen akcji na rynku finansowym. Jak można przetwarzać dane pozyskane z tak różnorodnych miejsc? Odbywa się to za pomocą metodologii zwanej statystyką i narzędzia zwanego programowaniem. Realizowane są dwa główne zadania: usuwanie zbędnych danych i przeprowadzanie analizy statystycznej na pozostałych danych.

Jak można wykorzystać uzyskane w ten sposób dane? Eksploracja danych nie tylko wpływa na nasze codzienne życie, ale także wpływa na zmiany w społeczeństwie i narodzie jako całości. Google, reprezentatywna wyszukiwarka, próbuje przewidzieć zmiany w całym społeczeństwie na podstawie częstotliwości określonych wyszukiwanych haseł. Na przykład, jeśli częstotliwość wyszukiwanych haseł związanych z chorobami wywołanymi przeziębieniem, takimi jak przeziębienie, maska ​​i lekarstwa na przeziębienie, gwałtownie wzrośnie, można wywnioskować, że epidemia przeziębienia wystąpi na dużym obszarze.

Ponieważ dane mogą istnieć w dowolnej formie, nie ma ograniczeń co do obszarów, w których można zastosować eksplorację danych. „Technologia przetwarzania języka naturalnego”, która jest nieprzerwanie aktywna od 10 lat, ma ogromny potencjał. Uczeni opracowują uniwersalne tłumacze, korzystając z ogromnych ilości danych. Nawet teraz uczeni kontynuują badania, aby stworzyć świat, w którym możemy się ze sobą komunikować bez względu na język, którego używamy. Jeśli zniknie bariera językowa, świat zmieni się zupełnie inaczej niż obecnie. Ponadto opracowane zostaną roboty oparte na sztucznej inteligencji, które będą mogły prowadzić naturalne rozmowy przy użyciu ludzkiego języka i będą służyć jako partnerzy do rozmów osobom starszym w miarę starzenia się społeczeństwa. Wzrośnie skala branży opieki zdrowotnej, która świadczy usługi medyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb, analizując sygnały ciała w czasie rzeczywistym. Ponadto technologia eksploracji danych może rozwijać się w wielu obszarach, takich jak dochodzenia karne, w których do śledzenia przestępców wykorzystywane są różne sieci danych CCTV.

W ten sposób przyjrzeliśmy się pytaniu, czym są dane, procesowi eksploracji danych, obszarom zastosowań i przyszłym możliwościom rozwoju. Jak powiedział francuski filozof Marcel Proust: „Prawdziwym odkryciem nie jest odnalezienie nowej krainy, ale zobaczenie jej nowymi oczami”, technologia eksploracji danych umożliwi nam także spojrzenie na świat w nowy sposób.