Wokół nas jest mnóstwo żywic syntetycznych. Bez żywicy syntetycznej prowadzilibyśmy niewygodne życie. Poznajmy żywicę syntetyczną, która jest niezbędna w naszym życiu.


Dziś rano obudziłam się na miękkim, puszystym materacu. Jak co rano, chwytam plastikową butelkę z wodą stojącą obok materaca i upijam łyk wody. Miękkie poranne światło słoneczne wpada przez duże okno mojego pokoju, malując cały pokój na żółto. Dzisiaj jest niedziela. Mam zamiar wybrać się na spacer na moim nowym rowerze, który kupiłem ze względu na bardzo wygodne siodło, a potem spotkać się z przyjaciółmi, aby zagrać w bilard. To tylko krótkie i zwięzłe podsumowanie mojej niezwykle zwyczajnej codzienności, ale nawet w tym opowiadaniu żywice syntetyczne pojawiają się tu i tam w naszym życiu i pomagają nam w tajemnicy. Materac łóżkowy wykonany ze styropianu, który pozwolił mi wygodnie przespać całą noc. Butelka na wodę wykonana z politereftalanu etylenu. Okno wykonane z materiału poliwęglanowego, które pozwala na wypełnienie pomieszczenia ciepłym światłem słonecznym o poranku. Moje najnowsze siodełko rowerowe wykonane z wypełnienia poliuretanowego i technogelu. I kula bilardowa, która wydaje przyjemny dźwięk za każdym razem, gdy kula spotyka się z piłką. Chociaż wiele osób nie jest tego świadomych, istnieją żywice syntetyczne, które pomagają nam w życiu ukryte tu i ówdzie. Czym więc jest ta syntetyczna żywica, którą tak dobrze znamy, ale której obecności tak naprawdę nie czujemy?

Podobnie jak wszystkie inne wynalazki człowieka, żywica syntetyczna nie powstała z dnia na dzień. Żywica syntetyczna zaczęła się jako biały płyn wytwarzany z drzewa kauczukowego używanego przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Jest to lateks, który jest nadal używany. Jednak ten naturalny kauczuk był nie tylko trudny w utrzymaniu swojego kształtu, ale także bardzo wrażliwy na temperaturę. Kauczuk syntetyczny zaczął pojawiać się dopiero w XX wieku. Następnie rozpoczął się nowy materiał i paradygmat zwany żywicą syntetyczną. Wraz z początkiem ery żywic syntetycznych powstało wiele nowych rodzajów żywic syntetycznych. Aby zrozumieć powód, dla którego powstało tak wiele nowych rodzajów żywic syntetycznych, należy poznać dokładną definicję żywicy syntetycznej. Żywica syntetyczna to polimer składający się z monomerów, które reagują ze sobą. Łatwo jest zrozumieć jednostkę występującą w definicji żywicy syntetycznej, jeśli pomyślisz o niej jak o pojedynczym bloku podczas zabawy klockami Lego. Tak jak klocki Lego powstają poprzez łączenie takich klocków, tak w świecie żywicy syntetycznej jednostki łączą się, tworząc łańcuch. Gdy łańcuchy te tworzą sieć i rozgałęzienia, stają się polimerami i żywicami syntetycznymi. Kreacje Lego różnią się w zależności od osoby, która je tworzy. Dlatego można by stworzyć tak wiele nowych rodzajów żywic syntetycznych, tak jakby nawet gdyby stworzyła je ta sama osoba, tworzyłaby ona różne dzieła w zależności od nastroju danego dnia.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej czynnikom determinującym właściwości i rodzaje żywic syntetycznych. Przede wszystkim oczywiście, jeśli rodzaj jednostki jest inny, inny będzie także rodzaj żywicy syntetycznej. Jednak nie tylko rodzaj monomeru, ale także dodatek monomerów pomocniczych, długość łańcucha, układ łańcuchów w polimerze, dodatkowe dodatki i mieszanie z innymi polimerami determinują właściwości żywicy syntetycznej. Po pierwsze, jednostka pomocnicza odnosi się do typu jednostki, który różni się od jednostki głównej. Tak jak w klockach Lego znajdują się klocki o różnych kolorach, tak istnieje wiele rodzajów jednostek. Dzięki dodatkowi monomerów pomocniczych polimer zyskuje zupełnie nowe właściwości i powstaje żywica syntetyczna o zupełnie innych właściwościach. Po drugie, dodatki również mogą wydawać się bardzo obce. Dodatki odgrywają rolę w kompensowaniu wad żywic syntetycznych, a dodatki można ogólnie podzielić na cztery kategorie. Pierwszy to materiał niepalny. Materiały niepalne zmniejszają palność lub palność żywicy syntetycznej. Na przykład związki chloru lub bromu zapobiegają palności żywic syntetycznych, a związki fosforu zmniejszają palność. Drugi to zmiękczacz. Zmiękczacz powoduje pęcznienie żywicy syntetycznej i nadaje jej elastyczność. Przykłady zmiękczaczy obejmują ftalany i epoksydy. Następnie stosuje się wypełniacze w celu rozprowadzenia brył żywicy syntetycznej i obniżenia ceny żywicy syntetycznej. Wreszcie stabilizatory służą do zapobiegania uszkodzeniom żywic syntetycznych przez promienie ultrafioletowe, tlen, ciepło itp.

Oprócz omówionego powyżej dodatku jednostek pomocniczych i dodatków, żywice syntetyczne mogą ulegać różnorodnym zmianom pod wpływem różnych czynników determinujących ich właściwości. Ponieważ żywice syntetyczne są zdolne do różnorodnych zmian, ich potencjał przyszłego rozwoju jest również nieograniczony. W rzeczywistości niedawno stworzono materiał mocniejszy od stali przy użyciu żywicy syntetycznej. W wyniku ostatnich badań skrzydła samolotów zostały również wykonane z bardzo lekkiej i mocnej żywicy syntetycznej, co umożliwia tworzenie samolotów osiągających większe prędkości. Istnieją ograniczenia dotyczące substancji, które można uzyskać z natury. Jeżeli potrzebnym materiałem byłby np. materiał lekki, elastyczny, odporny na ciepło i przewodzący prąd, to bardzo trudno byłoby znaleźć taki materiał w przyrodzie. Jednak przy użyciu żywicy syntetycznej takie materiały można wytwarzać za pomocą różnych manipulacji. W ten sposób można powiedzieć, że żywica syntetyczna dała ludziom moc Boga.

Oczywiście żywice syntetyczne mają nie tylko dobre strony. Materiały takie jak plastikowe butelki i plastikowe torby rozkładają się bardzo długo, dlatego są uważane za głównego winowajcę zanieczyszczenia środowiska. Uważam jednak, że te niedociągnięcia można łatwo nadrobić. Istnieją metody recyklingu, które są nadal w użyciu, a ostatnio żywice syntetyczne, które są wykonane z materiałów biodegradowalnych i mogą ulegać naturalnemu rozkładowi, są na etapie rozwoju. Obecnie wiele osób jest tak przyzwyczajonych do wygody, jaką zapewniają w naszym życiu żywice syntetyczne, że nie są świadomi ich istnienia. Od teraz może warto poświęcić choć trochę uwagi żywicom syntetycznym, które kryją się w każdym zakątku naszego życia?