Należy minimalizować stosowanie szkodliwych dodatków do żywności. Należy także poprawić szeroko rozpowszechniony negatywny wizerunek dozwolonych dodatków do żywności.


Dawno temu pojawiła się reklama, która odniosła ogromny sukces w branży kawowej w Korei. Jeśli spojrzysz na tę reklamę, zauważysz zdanie: „Usunęliśmy szkodliwą kazeinian sodu i zamiast tego dodaliśmy odtłuszczone mleko”. Mówi się, że dzięki tej reklamie konsumenci zaczęli bardziej obawiać się kazeinianu sodu, co spowodowało znaczny wzrost sprzedaży firmy reklamowej i znaczny spadek sprzedaży innych firm. Następnie inne firmy z opóźnieniem rozpoczęły produkcję i sprzedaż kawy z usuniętym kazeinianem sodu. Czy zatem kazeinian sodu jest naprawdę szkodliwy dla naszego organizmu, jak twierdzi przemysł kawowy? Ponadto, jeśli nie jest to szkodliwe, w tym artykule dowiemy się, dlaczego kazeinian sodu stał się przedmiotem polowania na czarownice.

Po pierwsze, zanim przyjrzymy się szkodliwemu działaniu kazeinianu sodu, dowiedzmy się, czym jest kazeinian sodu. Kazeina Kazeina sodowa jest głównym białkiem mleka i głównym składnikiem sera. Białko serwatkowe, kolejne białko mleka, jest bardzo szybko trawione i wchłaniane. W przeciwieństwie do serwatki, kazeina jest bardzo korzystną substancją, która jest powoli trawiona w organizmie i dostarcza określonej ilości aminokwasów przez długi czas. Jednakże białka kazeiny nie można łatwo wyekstrahować, ponieważ rozmiar cząsteczki jest bardzo mały. Dlatego do mleka dodaje się kwas i ekstrahuje w postaci soli. Sól powstająca w tym procesie to kazeinian sodu.

Po spożyciu kazeinian sodu ulega jonizacji w płynach ustrojowych do białka kazeiny i sodu. Białko kazeinowe jest trawione przez pepsynę w żołądku, a sód jest wydalany z organizmu wraz z płynami ustrojowymi. Białka kazeinowe strawione przez pepsynę zlepiają się, tworząc lepki śluz. Trawienie przez pepsynę jest przez ten śluz spowalniane, bardzo powoli dostarczając aminokwasy do naszego organizmu. Ze względu na te cechy jest bardzo popularna wśród kulturystów, którzy potrzebują stałego dostarczania białka przez długi czas, lub pacjentów z artretyzmem, którzy muszą wykorzystywać mięśnie zamiast stawów.

Istnieją dwa powody, dla których kazeinian sodu, rodzaj białka, stał się znienawidzony przez branżę. Po pierwsze, w przeciwieństwie do kawy i cukru zawartego w mieszankach kawowych, jest to sztucznie syntetyzowany dodatek do żywności. Drugim jest maksymalizacja efektu promocyjnego w dążeniu firmy do zysku. W dzisiejszych czasach, gdy ważne jest dobre odżywianie i dobry tryb życia, znalezienie najzdrowszej możliwej żywności stało się głównym problemem dla konsumentów. Głównym zainteresowaniem branży jest wykorzystanie tych cech konsumentów do promowania tego, że ich produkty są korzystne lub nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego. Przemysł kawowy promuje także kazeinian sodu, którego konsumenci nie znają, jakby był trucizną. Konsumenci poczuli się tym odrzuceni, a zapotrzebowanie na mieszanki kawowe bez dodatku kazeinianu sodu znacznie wzrosło.

Teraz, gdy został on oznaczony jako dodatek do żywności, kazeinianowi sodu wydaje się trudno uniknąć negatywnej uwagi konsumentów. Ponieważ w dalszym ciągu zwraca się uwagę na szkodliwość dodatków do żywności, można to w pełni wywnioskować z faktu, że producenci przetworzonej żywności starają się w jakiś sposób zmniejszyć liczbę dodatków do żywności. Ponadto, według wstępnego badania przeprowadzonego przez firmę, która usunęła i sprzedała kazeinian sodu, konsumenci byli raczej niechętni do stosowania kazeinianu sodu. Potwierdza to wyjaśnienie urzędnika firmy, że z tego powodu odważnie usunięto kazeinian sodu.

W związku z tym należy poprawić powszechny negatywny wizerunek dozwolonych dodatków do żywności. Nie ma potrzeby obawiać się sensacyjnych podszeptów ze strony niektórych mediów lub osób niebędących ekspertami. Oczywiście należy kontynuować wysiłki branży mające na celu minimalizację stosowania szkodliwych dodatków do żywności i zmniejszenie liczby osób je stosujących. Ponadto rząd i media powinny dążyć do zapewnienia dokładnych informacji, aby konsumenci mogli bezpiecznie spożywać żywność.